Budak Kağıt, Igepa ile Ortak Oldu

Budak Kağıt, Igepa ile Ortak Oldu

1990 yılında Çetin BUDAK tarafından Antalya’da kurularak, şu anda 5 ilde hizmet veren Budak Kağıt Pazarlama Tic. Ltd. Şti, 25 ülkede faaliyet gösteren ve 2 milyar dolarlık kağıt satışının yanı sıra matbaa, baskı malzemeleri ve ofis kağıtlarındaki ürün çeşitliliğiyle dünya devi kuruluşlarından Igepa International ile stratejik işbirliği anlaşması imzaladı ve Igepa’nın Almanya’daki pazarlama kuruluşu olan firmadan hisse satın aldı.

Aralarında 1804 yılında kurulmuş 204 yıllık kağıt firmasının da bulunduğu 6 Alman kağıt firmasından oluşan, kağıt – karton ve matbaa ürünlerinin yanı sıra dijital baskı ürünleri konusunda faaliyet gösteren ve dünyanın önde gelen firmalarından IGEPA International, 1960 yılında Almanya’da kuruldu. Kağıt sektöründe ürün kalitesinin yanı sıra hizmet kalitesini de ön plana çıkaran ve şu anda dünyanın 25 ülkesinde 3000’e yakın çalışanı, 200.000 m²’den fazla depolama kapasitesi ile hizmet veren Igepa International, aynı zamanda 74 kağıt markasının da sahibi. Yaklaşık 2 milyar dolar ciroya sahip olan Igepa, yaklaşık olarak 2 milyon ton kağıt ve karton satmaktadır.

Türkiye’nin önemli ve gelişmekte olan bir pazar olduğunu ve faaliyet gösterdikleri ülkelerde özellikle deneyimli, bu sektörde kendini ispatlamış, vizyonu ve misyonu çağdaş olan ulusal firmalarla işbirliği yaptıklarını belirten Igepa International Genel Müdürü Gottfried Renier, bu nedenlerin yanı sıra müşteri dağılımının çeşitliliği ve şirket yapısının uygunluğunun Budak Kağıt ile ilişkilerinde önemli rol oynadığını belirtti. Türkiye’nin Pazar büyüklüğünün tüm kağıt sektöründe 2000 – 2006 yılları arasında hızla artarak 3,5 milyon ton/yıl’a yükseldiğini söyleyen Renier, Türkiye’de kendileri ile işbirliği yapmak isteyenlerin olduğunu ama, kendileri ile aynı mantaliteye sahip partnerler aradıklarını ve bu konuda çok hassas olduklarını söyledi ve “Bu işbirliği hem Budak Kağıt’ı hem de Igepa’yı daha da geliştirecektir” diye ekledi. “Igepa – Budak Kağıt işbirliği hem Türkiye’deki kağıt sektörünün gelişerek Avrupa standartlarına gelmesini sağlayacak hem de Türkiye’nin Asya ve Avrupa’nın kesiştiği bölgede olması sebebiyle Rusya, Kafkasya, Orta Asya, Orta Doğu, Doğu Avrupa’ya açılma kolaylığı getirecek ve böylece Orta Doğu ve Türk Cumhuriyetleri’ne ulaşılmasını kolaylaştıracak. Şimdiden Budak Kağıt’ın Igepa’ya yapacağı katkılardan dolayı heyecanlanıyorum” dedi.

Budak Kağıt Ltd. Şti’nin kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Çetin Budak; “Sektöründe bir dünya devi olan Igepa ile işbirliğimizi uzun vadeli işbirliği çerçevesinde oluşturduk; Antalya’da kurularak uluslar arası kimlik kazanan firmamla ve ekibimle gurur duyuyorum” diyor. Budak Kağıt – Igepa işbirliği çerçevesinde Igepa’nın Almanya’da bulunan firmadan hisse aldıklarını söyleyen Budak ayrıca; “Bizim branşımız olan kağıt sektörünün iki önemli pazar kaynağı eğitim sektörü ve kuruluşlardır. Türkiye’nin eğitim sektörü her yıl 1 milyon civarında artış göstermektedir. Şirketimiz satış hacmini 2002 – 2007 yılları arasında 6,5 kat artırarak pazar payını ciddi oranda yükseltmiştir. Bu nedenle orta vadede Türkiye’nin coğrafik avantajlarını değerlendirerek Asya, Doğu Avrupa ve Körfez Ülkeleri ile ticaretimizi geliştirmek temel hedeflerimiz arasındadır, dedi.